Tygr (Panthera tigris)
Řád: Šelmy
Výskyt: Asie
Prostředí: Tropické a mírné lesy, tajgy, bažiny
Tohle nádherné zvíře je největší kočkovitou šelmou a patří k největším šelmám vůbec, měří 1,5-2,8 m a váží i přes 300 kg, délka tygřího ocasu je kolem 1 m. Tygří kožich je tmavě oranžový s černými pruhy. Tahle barva slouží jako maskování když se plíží mezi stromy a keři ke své kořisti, zároveň slouží k lepšímu rozpoznání, neexistují dva tygři kteří by měli stejnou kresbu. Tygří srst na je na břiše a spodní straně krku bílá. Tygří tlapy jsou dlouhé a svalnaté, hodí se k rychlému útoku ze zálohy, navíc jsou vybavené ostrými drápy, které jsou, jako u všech koček, zatažitelné. Tygří tělo je mohutné, ze stran sploštělé, díky tomu se lépe prodírá hustým podrostem. Uši tygra jsou malé a zakulacené. Mohutná hlava na které jsou posazené je po stranách lemovaná převážně bílými licousy. Kromě tlamy s mohutnými zuby (tygr má většinou 30 zubů) je hlava vybavená také hmatovými vousy. Tygr má také výborný zrak, ve tmě vidí šestkrát ostřeji než lidé.
Tygr je dravec. Loví různá zvířata, jeleny, buvoly, antilopy, stejně jako želvy, žáby a hlodavce, kořist pronásledují i do vody, tygr je totiž dobrý plavec, uplave až 6 km najednou. Občas uloví i medvěda nebo mládě nosorožce, nepohrdne ani zdechlinami. Bylo zaznamenáno několik případů tygra-lidožrouta. Kořist loví tygr vždy ze zálohy, vyrazí na ni z úkrytu a jediným skokem jí srazí k zemi a zakousne. Pokud se mu to nepovede, pronásleduje kořist maximálně 200 m, málokdy déle.
Tygři jsou samotářští, jen v době páření je možné pozorovat dva tygry pohromadě. Jsou to teritoriální zvířata, to znamená že mají vymezené určité teritorium které brání před ostatními tygry. Hranice teritoria označují pomocí škrábanců na stromech, trusem, močí i řevem.
Doba říje probíhá u většiny tygrů po celý rok, v severní Číně a na Sibiři v lednu a prosinci. Samice je v říji pouze 5-7 dní. Zvířata si na sebe před samotným pářením musí trochu zvyknout, často dochází k menším střetům a rvačkám tygra s tygřicí. V době páření mezi sebou také často bojují samci mezi sebou o samice. Samotné spáření trvá velmi krátce, jen několik vteřin. Poté samice samce odežene. To se opakuje několik dalších dní, 18-30 krát denně. Po spáření se samice snaží ulovit co nejvíce potravy, když se blíží porod, začne hledat vhodné místo k porodu. Březost trvá 93-111 dní, poté porodí samice většinou 2-5 mláďat. Samice se o mláďata dobře stará a zuřivě je brání, i přesto je jejich úmrtnost vysoká, často se totiž stává že dospělý samci zabíjejí mláďata (i vlastní).
Tygr je ohrožený, 3 z 8 poddruhů už byli vyhubeny (dříve žil na Kavkaze, v Íránu, Afgánistánu, Indii, jihovýchod. Asii a Číně, dnes zbývají poslední ostrůvky v Indii, Číně a jihových. Asii). Tygři jsou ohrožení nelegálním lovem a ničením životní prostředí.
Poddruhy: Tygr bengálský (indický): Nejběžnější tygří poddruh, žije v Indii, Bangladéši a v Nepálu. Díky záchraným projektům už nepatří mezi kriticky ohrožené druhy. Právě mezi tygry bengálskými se občas najde vzácná barevná odchylka-bílý tygři.
Tygr indočínský: Někdy se mu říká i tygr Corbettův. Žije v Thajsku, Vietnamu a okolních zemích. Je to druhý nejhojnější poddruh.
Tygr sumaterský: Nejmenší z dnes žijících poddruhů. Žijí na Sumatře. Jeho srst bývá spíš než oranžová skořicová.
Tygr jihočínský: Nejvzácnější tygr. V přírodě pravděpodobně vymizel, posledních několik jedinců žije v čínských zoo. Ve volné přírodě žili dřív v jižní Číně.
Tygr ussurijský(sibiřský, amurský): Největší tygří poddruh. Má světlou srst, pruhy jsou řídké, spíš tmavě šedé než černé. Žijí v severní Číně a na východě Sibiře. V přírodě žije posledních asi 200 kusů, v zoologických zahradách je ale chován celkem často.
Tygr malajský: Byl objeven teprve v roce 2002, do té doby se totiž myslelo že jde o tygry indočínské. Žijí na Malajském poloostrově.
Vyhubené poddruhy: Tygr kaspický(turanský): Poslední vymřeli v 70. letech 20. století. Žil od východního Turecka a Kavkazu až po západní Mongolsko. Měl hustou, načervenalou srst.
Tygr jávský: Poslední vymizeli na přelomu 70. a 80. let 20. stol. Žili na Jávě. Měli velmi husté pruhování a spíš krémové než bílé břicho.
Tygr balijský: Byl to nejmmenší z poddruhů, měřil kolem 1,5 m. Měl rudohnědou srst a obýval ostrov Bali. Jeho nejblišším příbuzným byl tygr jávský. Poslední byli vyhubeni koncem 30. let min. století.
Stránky o tygrech: http://o-tygrech.webz.cz/