Gorila (Gorilla gorilla)
Řád: Primáti
Výskyt: Střední Afrika
Prostředí: Tropické lesy
Gorila je největší primát na světě. Samci váží až 200 kg a měří 170 cm, samice bývají menší. Gorily mají mohutné, svalnaté tělo pokryté krátkou, většinou černou srstí. Jejich obličej je charakteristický černou kůží, širokým, rozpláclým nosem, nadočnicovými oblouky a vysokým čelem. Gorila se pohybuje na všech čtyřech končetinách. Pohybují se po zemi, po stromech šplhají jen mláďata, dospělé gorily jsou moc těžké.
Gorily se živí rostlinnou potravou, hlavně různými plody, listím a výhonky. Kvůli malé výživnosti musí potravy sníst velké množství a tak každá tlupa vyžaduje rozlehlé území o rozloze až 32 km čtverečních. Občas si spestřují jídelníček larvami nebo termity.
Gorily žijí v tlupách které vede nejsilnější samec. Ten se pozná podle stříbrné srsti na hřbetě. Kromě něj tvoří tlupu i několik mladších samců, samice a mláďata. Nejmenší tlupy tvoří jen vedoucí samec a jedna nebo dvě samice, největší zaznamenaná tlupa měla 37 členů. V případě že vedení tlupy převezme nový samec, dochází občas k tomu že pobyje mláďata předchozího samce. Teritoria tlup se občas překrývají, ke střetům ale nedochází. Gorily jsou totiž i přes svůj hrozivý vzhled velmi mírumilovné. V případě ohrožení se gorily pokoušejí dostat pryč, pokud to nejde, vůdčí samec svojí tlupu brání. Nejdříve se snaží jakýmsi štěkáním, houkáním, a pak i bušením se do prsou a házením větví. Pokud ho nezastraší ani to, zaútočí přímo, k tomu dochází jen výjmečně. Přes noc gorily spí v hnízdech která si splétají z větví. Gorily dokonce používají nástroje, například nedávno bylo zjištěno, že používají větve při přecházení mokřadů ke zjištění hloubky vody, gorily neumějí plavat.
Samice se páří jen s vůdcem tlupy. Březost goril trvá 260 dní, po nich rodí jedno mládě vážící asi 2 kg. O mládě se samice stará asi 4 roky, mládě pohlavně dospívá v 7-8 letech. Samice pak vždy opustí svoji tlupu, samci většinou také, občas převezmou vedení tlupy po otci.
Gorila je ohrožené zvíře, ubývá jich hlavně kvůli kácení stromů, odchytu mláďat pro soukromé chovatele i jejich lovem pro maso.
Druhy goril: Dříve se rozlišovali dva poddruhy goril, gorila horská a gorila nížinná, dnes jsou ale považované za dva samostatné druhy.
Gorila nížinná: Větší a hojnější druh, obývá hlavně Gabun. Dělí se na dva poddruhy, gorilu nížinnou a gorilu nigerijskou. Gorila nigerijská žije dál na severu a má nahnědlou srst.
Gorila horská: Je mnohem tmavší než gorila nížinná, díky tomu, že žije ve vyšších nadmořských výškách má delší a hustší srst. Obývá Ugandu a Rwandu. Je kriticky ohrožená. Existují také dva poddruhy, gorila východní a gorila horská, těch žije asi posledních 600 kusů.