Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pralesnička azurová (Dendrobates azureus)

23. 2. 2009

Řád: Žáby                                                                                  Výskyt: Jižní Amerika  (Surinam)                                                              Prostředí: Tropické deštné lesy                                                          I když tahle žabička měří jenom 3-6 cm, je smrtelně jedovatá, stejně jako ostatní pralesničky mezi které patří.Tento jed si ale nevyrábí sama, ale získává ho požíráním jedovatých živočichů. Jed vylučuje kůží a stačí 0,0003 gramu aby zabila člověka, jed pralesniček je považovaný za jeden z nejůčinějších. Používali(a někdy i používají) ho jihoameričtí indiáni při lovu. Nabodli žábu na klacík kterým otáčeli nad ohněm, jed se horkem uvolňoval z kůže a indiáni ho zachytávali do misek v kterých si namáčeli hroty šípů a šipek.  Pralesničku azurovou můžete poznat podle pestře zbarvené kůže, zbarvení má sloužit jako varování pro predátory. Kromě toho má také velké, tmavé oči. Její zadní nohy jsou silné a velmi dlouhé(jako většina žab). Od většiny žab se neliší ani stravovacími návyky, požírá brouky, mravence, pavouky, termity, housenky a jiné bezobratlé.                     

Samci jsou o trochu menší než samice. Na rozdíl od většiny žab neklade pralesnička azurová vajíčka(najednou jich většinou naklade asi 2-6) do vody ale do podrostu nebo mezi spadané listí. Poté co se pulci vylíhnou je samec přenese na zádech do vody kde zůstávají do dospělosti.            

Tento druh pralesniček je často chovaný i v teráriích kvůli svému nápadnému zbarvení. Vyžadují ale zarostlé terárium, vyšší teploty a vlhkost. Ve volné přírodě ale patří k ohroženým druhům.  ObrazekObrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

opravdu?

(klin, 7. 4. 2016 17:39)

opravdu pralesnička žije v Americe ? jen tak jestli je to správně

hm

(911GT2, 8. 5. 2011 23:16)

krasa :)

je ljjunkkhhhhhhhhhhhhhhhh

(nikola, 15. 4. 2010 17:55)

ble