Rak říční (Astacus astacus)
Třída: Rakovci
Řád: Desetinožci
Výskyt: Evropa, západní Asie
Prostředí: Řeky a potoky
Tenhle korýš může měřit až 20 cm. Račí tělo se jako u mnoha jiných členovců dělí na hlavohruď a zadeček. Z hlavohrudi vyrůstá pět párů končetin, tykadla, oči a samozřejmě ústní otvor. Delší tykadla slouží jako hmatový orgán, na kratších jsou čichové buňky. Oči jsou složené. Zadeček je článkovaný. Raka chrání vnější kostra přeměněná v krunýř, ten ovšem neroste a tak ho rak musí Co je ale na rakovi asi nejnápadnější je přední pár končetin přeměněný v mohutná klepeta která využívá při lovu potravy nebo obraně. Potravu raka tvoří drobní živočichové jako larvy, menší korýši, plži, drobné rybky ale také zdechliny.
Račí samci dospívají ve třech, samice ve čtyřech letech. Samice nosí vajíčka po nakladení všude s sebou, jsou přichycena na panožkách na spodní straně ocasu. Mláďata se z těchto vajíček líhnou během června a července.
Patří mezi ohrožené druhy, hlavně kvůli znečištění řek, je totiž velmi citlivý na jakkékoli znečištění, dalším problémem je vysazování nepůvodních druhů raků a šíření tkzv. račího moru.
Komentáře
Přehled komentářů
vůbec ale vůbec jsem se nedozvěděla co je rak říční za druh jestli je to savec bezobratlí pták a ryba
Jaký je to druh
(Píďalka, 22. 5. 2019 15:30)